Tata és Baj közötti illegális „hulladékbánya” működik (drónfelvétel)
Tata és Baj között illegális „hulladékbánya” működik. A volt szeméttelep rekultivációja után a területen ismét a hulladéklerakás zajlik a bejelentő szerint, de illegálisan.
Korábban a területen valóban egy szemétlerakó működött, de a területet bezárták, rekultiválták, de több tulajdonos váltás után a bejelentőtől származó információink szerint illegálisan ismét „kinyitották”. A területre bárki szabadon ki-be járkálhat, nincs elkerítve.
A bejelentés szövege
„Tisztelt Hulladékvadászok.hu! Talán sikerül valamiféle előrelépést elérni ezzel a problémával kapcsolatban, és remélem ha kicsit is, de így hozzá tudok járulni a környezetünk védelméhez. Soha sem jelentettem be, vagy fel senkit, de a szemetelés annyira a szívügyem, hogy ezt már nem bírtam elnézni. Kimentem a helyszínre, és mivel bekerítve nincs, és semmiféle jelölés nincs, hogy nem lehet bemenni ezért több esetben fotóztam a szemét eltakarását, illetve mint a mellékelt képek is mutatják, néhány helyi vállalkozó üzemszerűen szállítja a hulladékot, ezekről is készítettem képeket. Az első ízben a győri környezetvédelemnek küldtem a bejelentésemet, majd mikor nem érkezett semmi visszajelzés, ezután a tatabányai környezetvédelemnek küldtem meg, és azóta eltelt napok igazolták, hogy az adók beszedésén senkit sem érdekel az illegális szemét elhelyezése. A történet pontos helyszíne, Baj község és Agostyán között található terület, ahol most egy ideiglenes zúzottköves átkötő utat létesítettek. A korábbi műhold képen is jól látható, a rekultivált állapot, sajnos a mostani kép siralmasabb lenne! Tisztelettel: egy elkeseredett ember”
Az alábbi felvételeket a bejelentő bocsájtotta rendelkezésünkre.
A bejelentő levele, amit a Környezetvédelmi Főosztálynak írt:
” Tisztelt Környezetvédelmi Főosztály! Azzal a megkereséssel fordulok önökhöz, hogy végső elkeseredésemben talán önök tudnak segíteni. Gerecse tövében Baj településen élek, és a jó ideje tapasztalt, haszonszerzés céljából lerakott illegális szemétkezelés is, nem messze lakhelyemtől található. Az érintett terület egykoron hivatalos szemétbánya volt több tíz évvel korábban, majd ezt rekultiválták, letakarták a területet és kinőtt a fű, és mindenki boldog lehetett, mígnem a szomszéd település magánszemélyéhez nem jutott a terület (tulajdonjoga?), illetve lehet azóta már nem is az övé, tudtommal bank, vagy valamilyen pénzintézet zálogosította, de ezt nem tudom pontosan. A területen jó ideig nem történt semmi, majd felosztották, és elkezdték értékesíteni, az utolsó terület a fent említett személyé maradt, ahová véleményem szerint, illegális szemétlerakó helyet létesített.
A területi történeti háttere (részlet: Baj Község településrendezési eszközök módosítása című tanulmányból)
„A község északi külterületén a volt oroszlaktanyához tartozóan nagy kiterjedésű terület lőszer-raktárt rejtett magában, melynek környezetében az elmúlt 20-25 év alatt nagy mennyiségben illegális hulladék-elhelyezés történt. A területtől nem messze található Tata korábbi üzem elő szeméttelepe, melyet betemettek, s erdőterületi besorolással várja a tényleges „rekultiválását”. A lakóterület és az említett volt lőszerraktár területe között óriás méretű telken még a rendszerváltozás előtti időkből származó „nyúvágóhíd” található, mely szint én kisállat-vágóhídként hasznosult és üzemelt az elmúlt időszakban. Jelenleg nem üzemel. Bővebben ide kattintva.
A rendszerváltás előtt, mikor még az orosz laktanya működött, akkor az orosz hadsereg céljait szolgálta az út, hiszen Baj északi külterületén volt az orosz laktanyához tartozó lőszerraktár, melynek a telkén haladt. Az oroszok kivonulása után magántulajdonba került az említett terület, s vele együtt a szilárd burkolattal ellátott út is. A terület tulajdonosa az egyre jobban felerősödő illegális hulladék elhelyezés korlátozása érdekében sorompóval látta el az út két végét. Ekkor megszűnt az átjárás lehetősége Baj és az Agostyáni út között. A tulajdonos telekalakítással létrehozta a szabályozási terven szereplő nyomvonallal és 30 méteres szabályozási szélességgel az utat. Ezt követően önkormányzat tulajdonába került az út. Így ismét járható az út, de még a régi nyomvonalon, s rajta a rendkívül rossz állapotú burkolattal. A út új nyomvonalon való kiépítése várat magára. Az északi gazdasági területek hasznosítása teszi majd indokolttá, sőt elengedhetetlenné az út „kiépülését.”