Szelektív hulladékgyűjtés – Hogyan történik?
A szelektív hulladékgyűjtés hazai és EU-s módszerei, avagy hogyan történik a szelektív hulladék begyűjtése és annak válogatása. A szelektív hulladékgyűjtés az hasznosítását megelőző műveletek közé tartozik, ennek alkalmazásával a típus azonos, kevésbé szennyezett anyagok gazdaságosabban dolgozhatóak fel. Ezzel csak az ártalmatlanításra kerülő hulladék mennyisége csökken. Korábban a lámpahulladék rovatunkban írtunk az elektromos termékek szelektív gyűjtéséről.
Ajánljuk kedves olvasók figyelmébe a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos facebookos csoportunkat.

Hollandia egyetem menza szelektív hulladékgyűjtője. / Fotó: hulladekvadasz.hu
A gyűjtősziget felszereltsége és működése
A település kitüntetett pontjain elhelyezett nagyméretű konténerekbe kell a szelektíven gyűjtött hulladékot behordani. A gyűjtőpontok rendszerint áruházak, bevásárlóközpontok közelében vannak, amelyeket a lakosok mindig felkeresnek, illetve nagyobb tereken, útkereszteződésben állnak, amelyek könnyen megközelíthetőek. Az edényzet a nap minden szakában a lakosság rendelkezésére áll, de ellenszolgáltatás nem jár cserébe.

Zuglói szelektív vérlázító látványa – Gyakori látvány településeinket. 2017.06.06. / Fotó: hulladekvadasz.hu
Előnye hogy viszonylag kevés munkaráfordítást igényel. Hátránya, hogy csak olyan helyen vezethető be ahol a lakosságot erre felkészítették.
Fontos, hogy a konténerek speciális kialakításúak legyenek: anyagféleségenként más és más színűek és nagyságúak, a gyűjtött anyagnak megfelelően kialakított bedobó nyílással legyenek ellátva, amelynél csak a bedobás lehetséges a kivétel nem, biztonságosan zárhatóak, hogy a kifosztásuk megakadályozható legyen.

Korábban 5 féle gyűjtőedényzetbe lehetett gyűjteni a hulladékot.
A gyűjtőszigeten szabványos vagy erre a célra gyártott speciális edényzettel minimálisan 3 hasznosítható hulladék-összetevő elkülönített begyűjtést kell biztosítani. A gyűjtősziget gyalogosan megközelíthetőnek kell lennie. A kialakítást úgy kell megvalósítani, hogy célgéppel történő ürítése biztosítható legyen, valamint a gyűjtés és/vagy tárolás során esetleg megsérülő csomagoló eszközzel kikerülő hulladék ne okozzon környezetszennyezést.
A szelektív hulladékgyűjtés alkalmával a gyűjtőszigetekről a hulladékot a régió válogatóműjébe viszik, ahol a hulladékot szelektálják.
A válogatómű felszereltsége és működése
A válogatómű a települési szilárd hulladék előkezelésére szolgáló létesítmény, ahol az egyes hulladék összetevők elkülönített gyűjtését követően a hasznosítható összetevők további válogatását végzik. A válogatást követően hasznosításra nem kerülő hulladék ártalmatlanításáról gondoskodni kell.
A válogatást szolgáló berendezések elemei:
- gyűjtő- és felhordó szalagok
- dobrosta
- válogatószalag
- mágnes szeparátor
- válogatókabin munkaállásokkal
- porelszívó rendszer
- keresztszalagok
- automata bálázó gépek
Válogatás történhet:
- Komplex gépi eljárással a fizikai és kémiai tulajdonságok megváltoztatásával: aprítás, őrlés, nedvesítés , ferromágnesezés.
- Csak fizikai jellemzők megváltoztatásával gépi munkával a szemrevételezéssel el nem különíthető hulladékok – főként fémek – illetve kézi munkával, a többi összetevő esetében.
A hulladékválogató művek kapacitásának megválasztásánál figyelemmel kell lenni az ellátni kívánt területen szelektíven begyűjtött hulladék mennyiségére.
A hulladékgyűjtés folyamatát részletesen bemutatjuk ebben a cikksorozatban.