Starbucks megválik a műanyag szívószálaktól
A Starbucks kávéházlánc hétfőn bejelentette, hogy 2020-ra kivezeti üzleteiből a műanyag szívószálakat.
Hulladék témájú hírportál
A Starbucks kávéházlánc hétfőn bejelentette, hogy 2020-ra kivezeti üzleteiből a műanyag szívószálakat.
A fogyasztói nyomás hatására a McDonald’s szeptembertől lecseréli a műanyag szívószálait papírból gyártottakra az Egyesült Királyságban és Írországban.
Papír szívószál gyártó üzem létesül Angliában, avagy a nagy-britanniai csomagolóipar gyors válasza a műanyaghulládék globális problémájára.
Az óceáni halak gyomrában műanyaghulladékot találtak, vagyis öt milliméteresnél kisebb műanyagrészecskét mutattak ki a kutatók az Atlanti-óceán északnyugati részén élő halak gyomrában.
Az újrahasznosítható műanyag-csomagolás csak 2030 -tól tenné kötelezővé az Európai Bizottság. Emellett csökkenteni kell az egyszer használatos műanyagok felhasználását az Európai Bizottság (EB) kedden bemutatott stratégiája értelmében.
A csillámpor környezetszennyező egy legújabb tanulmány szerint, ami nem is meglepő, hiszen minden eleme mikroplasztikok összessége.
Mikroműanyag tartalom ellenőrzése miatt a PET Kupa alatt vett mintákból megtörtént első mikroműanyag-mérés Magyarországon, amelyet egy független laboratórium végzett el.
Vác belvárosból a Rádi úton haladva, vagy a 2-es fő út Rádi lehajtónál közvetlen az út mellé kezdték lerakni a szemetet. Pár köbméter cserép, rohadó zöldhulladék műanyag zsákokban, kiégett ágy, de mosdókagyló is megtalálható a háztartási szemét mellett.
Lezárult a békéscsabai hulladékválogató próbaüzeme, az Európai Unió jóváhagyta a 15 milliárd forintból létrehozott dél-alföldi hulladékgazdálkodási rendszer pénzügyi elszámolását – hangzott el hétfőn a békéscsabai hulladékfeldolgozó-üzemben tartott sajtótájékoztatón.
Az Everplast Hulladék Újrahasznosító Zrt. korszerű, hosszabb élettartamú, UV-sugárzásnak ellenálló fólia gyártásába kezdett, amelyet egy közel 440 millió forintos fejlesztés tett lehetővé – tájékoztatta a cég kereskedelmi és termelési igazgatója csütörtökön az MTI-t.
A képek magukért beszélnek, elképesztő mértékű a szemét nagysága Zugló elhagyott Öv utcai zöld területén.
Édesvizeinket is fenyegeti a mikroműanyagok. Az elmúlt években nem csak az óceánokban és az ott élő halak, kagylók emésztő rendszerében találtak mikroműanyag maradványokat.
Új veszélyforrás a mikroműanyagok – a környezeti előfordulásuknál jóval koncentráltabb formában juttatják a szennyezőanyagokat az élőlények szervezetébe. Már nem csak az óceánokban, hanem az édesvizekben is igen nagy mennyiségben fordulnak elő.
Úgy tűnik, hogy a természet ismét lepipált minket, hiszen röpke 70 év alatt megoldást talált a világ legproblematikusabb műanyaga, a polietilén-tereftalát (PET) lebontására. Egy japán kutatócsoport ugyanis felfedezett egy új baktériumfajt, amely képes ezen anyag lebontására. Az Ideonella sakaiensisnévre keresztelt mikrobát a talajból és a szennyvízből összeszedett PET-hulladékon fedezték fel a szakértők. A baktérium minden jel szerint kizárólag PET-et fogyaszt, és ennek lebontásához két enzimet használ. Tekintve, hogy a műanyagot csak az 1940-es években kezdték gyártani, a szakértők úgy vélik, hogy a mikroba PET-lebontó képessége nagyon új fejlemény lehet a faj evolúciójában. A kutatók azt remélik, hogy a baktérium használata...